Back to Question Center
0

Czy reklama Pay Per Click Amazon warta inwestycji?

1 answers:

Ci kupcy, którzy chcą zwiększyć sprzedaż online, mogą skorzystać z kampanii reklamowej Amazon PPC. Ten program Amazon jest poprawnie stworzony i jest w stanie zapewnić kupcom internetowym wszystkie okazje do zawarcia większej liczby transakcji i zwiększenia organicznych rankingów.

W tym artykule omówimy taktykę optymalizacji PPC, którą możesz wykorzystać, aby zwiększyć swoje zyski w jak największym stopniu dla kategorii produktu.

Jak działa płatne wyszukiwanie w Amazon?

Od samego początku pozwól nam omówić płatne wyszukiwanie Amazon.

Amazon otrzymuje miliony wyszukiwań każdego miesiąca. Większość z nich to kupujący gotowi na zakupy, którzy przyjeżdżają do Amazonu z wyraźnym zamiarem kupienia tego, czego potrzebują - which tv to buy in india. Po prostu wpisują swoje życzenia w polu wyszukiwania Amazon, a system wyszukiwania zapewnia im najbardziej odpowiednie dla ich produktów zapytań, które uważa za najbardziej prawdopodobne, aby zaspokoić pragnienie użytkownika. Wynik ten można uznać za organiczny. Jednak są też płatne wyniki wyszukiwania, które klienci mogą zobaczyć w prawej kolumnie lub poniżej wyników organicznych. Te sponsorowane produkty Amazon mają wszelkie szanse, aby stać się dobrze kupionymi, ponieważ są widoczne dla docelowych odbiorców, którzy mają zamiar je kupić.

Zgodnie z tą kampanią, musisz zapłacić za każde kliknięcie reklamy przez użytkownika. W zasadzie tak samo jak w Google. Koszt kliknięcia może się różnić w zależności od niszy rynkowej. Jeśli jednak masz inteligentne podejście do prowadzenia kampanii Amazon pay-per-click, uzyskasz wysoki zwrot z inwestycji.

Aby wszystko było dokładnie, musisz rozwinąć strategię reklamową i przejść przez wszystkie trudy zanim zaczniesz się reklamować.

Zasadą jest, że zwycięska kampania optymalizacyjna powinna składać się z następujących etapów:

  • przeprowadzenie badania rynkowego w celu znalezienia ukierunkowanych wyszukiwanych terminów, które zamieniają się w sprzedaż;
  • zawęzić listę wyszukiwanych haseł, eliminując wszystkie nie konwertujące słowa kluczowe;
  • podnieś stawki za wyszukiwane hasła, które dobrze się konwertują.

Niezbędne wskaźniki reklamowe Amazon

Reklamowy koszt sprzedaży - procent przypisanej sprzedaży wydanej na reklamę. Możesz obliczyć koszt reklamy w reklamach, dzieląc łączne wydatki na reklamę według powiązanej sprzedaży.

Sprzedaż przypisana - całkowita liczba sprzedaży produktów wygenerowanych w ciągu tygodnia od kliknięcia reklam w wynikach wyszukiwania. Możesz sprawdzić swoje indywidualne sumy sprzedaży dla reklamowanych produktów i innych rzeczy w raporcie skuteczności kampanii.

Wyświetlenia - ten wskaźnik pokazuje, ile razy Twoje reklamy były wyświetlane w wyszukiwarce Amazon. Wszystkie kliknięcia użytkownika z ostatniego okresu mogą zostać skorygowane z powodu unieważnienia kliknięcia.

Kliknięcia - liczba kliknięć reklam. Usunięcie nieprawidłowych kliknięć z raportu reklamowego jest dość trudne.

Przewodnik krok po kroku, jak stworzyć kampanię Amazon PPC

  • Przygotuj swój wpis

Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić przed uruchomieniem kampanii reklamowej Amazon pay-per-click, jest zoptymalizowanie wpisu zgodnie z podstawowymi wymaganiami Amazon. Nie ma sensu generowanie ruchu na niskiej jakości creepy szukającym wpisie. Dlatego powinieneś pracować nad każdym aspektem swojej wizytówki, wypełniając wszystkie pola i wzbogacając je o ukierunkowane wyszukiwane hasła. Upewnij się, że wyciągasz wszystkie trafne wyszukiwane hasła, które będziesz kierować gdzieś w swoim wpisie (w tytule, punktach, opisie produktu itp.)

Powinieneś zwracać szczególną uwagę na jakość twoich obrazów. Poproś profesjonalnego fotografa, aby zrobił zdjęcia Twoich rzeczy i zaprojektował je zgodnie z wytycznymi Amazona (białe tło, 85% obrazu jest poświęcone produktowi, wysoka rozdzielczość, możliwość powiększania). Co więcej, powinieneś tworzyć świetne opisy produktów, aby podkreślić ich zalety i podstawowe cechy. Na koniec musisz uzyskać pozytywne recenzje. Opinie są ważnym czynnikiem w rankingu Amazon, który pomaga kupującym podejmować decyzje dotyczące zakupów. Jest to tak zwany "czynnik zaufania" na Amazon, który może mieć bezpośredni wpływ na współczynnik konwersji Twoich produktów.

  • Wybierz odpowiedni rodzaj reklamy

Istnieją dwa rodzaje reklam na Amazon - taki, który wysyła odwiedzających do Twojej witryny (reklamy produktów Amazon ); i taki, który wysyła je do twojego produktu w Amazon (Amazon Sponsorowane produkty).

Jeśli chciałbyś, aby Twoje produkty były widoczne na Amazon, rozsądnie jest używać reklamy Amazon sponsorowanych produktów. W tym poście porozmawiamy tylko o tego rodzaju reklamie Amazon.

Zgodnie z tą kampanią reklamową możesz wyróżnić swoje produkty w wewnętrznych wynikach wyszukiwania firmy Amazon, szukając wyszukiwanych słów, dla których Twoje produkty mogą nie być w rankingu.Jednakże, jeśli masz już wysokie rangi organiczne dla wszystkich tych słów, dostaniesz dwukrotnie więcej ekspozycji.

Jeśli jesteś nowicjuszem na platformie Amazon, kampania Amazon Sponsorowanych Produktów zapewni Ci znaczący impuls, pokazując Twoje produkty przed potencjalnymi klientami. Poza tym może pomóc w podniesieniu rangi organicznej na serwerze Amazon SERP, przyciągając coraz bardziej ukierunkowany ruch na strony produktów.

  • Stwórz swoją kampanię reklamową

Teraz już wiesz, jak działa kampania reklamowa Amazon Sponsored Products, więc nadszedł czas, aby stworzyć pierwszą kampanię na Amazon. W tej sekcji wyjaśnię, jak zrobić to łatwo i szybko.

Aby skonfigurować kampanię reklamową, musisz przejść do Amazon Seller Central i wybrać opcję Campaign Manager. Tutaj znajdziesz przycisk "Utwórz kampanię. "Powinieneś go kliknąć, aby zacząć. Tutaj powinieneś utworzyć nazwę swojej kampanii reklamowej i ustawić dzienny budżet, na który Cię stać. Musisz zwrócić szczególną uwagę na nazwę kampanii, ponieważ później, gdy będziesz mieć kilka kampanii na jednym koncie, możesz się z tym pogodzić.

Z reguły konwersje na produktach zaczynają się od niskiej. Jednak wraz z upływem czasu wskaźnik ten rośnie. Kiedy tak się stanie, koszt kliknięcia będzie niższy niż na początku. Z tego powodu jest bardzo małą wadą ustawienia go natychmiast na wysokim poziomie.

  • Wybierz typ kierowania

W kampanii reklamowej Amazon są dwa rodzaje kierowania - automatyczne i ręczne. Zalecam korzystanie z kierowania ręcznego, ponieważ zapewnia ono pełną kontrolę w ramach kampanii reklamowej i daje możliwość kierowania na słowa kluczowe, które uważasz za istotne dla Twojej firmy.

Automatyczne kierowanie ma również sens, jeśli nie chcesz inwestować czasu i wysiłków w reklamę Amazon. W tym przypadku możesz całkowicie polegać na systemie badawczym Amazon. Może to być świetny sposób na znalezienie nowych propozycji słów kluczowych bez wprowadzania dodatkowych narzędzi. Tutaj możesz zobaczyć kilka wyszukiwanych haseł, o których nawet nie myślisz.

December 22, 2017